wtorek, 27 sierpnia 2013

DOŻYNKI PARAFIALNE - KRAWCE


W dniu 15 sierpnia 2013 r.  odbyły się uroczystości związane z dziękczynieniem za plony -
Dożynki Parafialne  sołectw Wydrzy i Krawców.  Główną częścią uroczystości była msza święta w Kościele pw. Matki Boskiej Salentyńskiej w Krawcach -  jako   dziękczynienie  za zbiory i w intencji rolników , mszę koncelebrował  Proboszcz Parafii ks. Eugeniusz Różański .
oraz Ks. Paweł Antoniak - wikariusz naszej Parafii. Kolorowy korowód ruszył procesja do kościoła i przed ołtarzem złożone zostały piękne , misternie wykonane wieńce dożynkowe od  przedstawicieli rolników z Krawców i Wydrzy.  

Gospodarze z Krawców  i Wydrzy przynieśli i złożyli jako dar ołtarza bochny chleba upieczone z tegorocznych zbiorów. W trakcie mszy świętej   w pięknym przesłaniu do zgromadzonych rolników i gości zwrócił się ks. Mirosław Gajewski - duszpasterz w parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu na Dzikowie.
Piękna oprawa muzyczna w wykonaniu pana organisty Kamila  Kuśmidra  jeszcze bardziej podkreśliła  doniosłość tej uroczystej mszy świętej. 


Następnie  orszak z wieńcami i wszyscy zebrani wyruszyli  do Zielonej Świetlicy w Krawcach gdzie odbyła się dalsza część  uroczystości. 
Na początku zaprezentowano  Gospodarzy i wieńce dożynkowe- z Wydrzy i Krawców  - zespoły wykonały przy tym  wesołe przyśpiewki w których nie zabrakło humoru. 
 W dalszej części głos zabrał Wójt Gminy Pan Kazimierz Skóra który w swoim wystąpieniu  powitał wszystkich  i nawiązując do historii podkreślił doniosłość  święta dożynkowego i ogromną wartość pracy rolnika . Wójt Gminy min. powiedział.  „ na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Dożynki tamtych czasów były manifestacją odrębności chłopskiej i dumy tego stanu. Tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb.
Wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej, nikt i nic tego nie przekreśli…”

 W dalszej części przedstawiono obszerną  część artystyczna, występowały miejscowe zespoły  ludowe „Jarzębina” „Marina” z Krawców, które do występów przygotował Pan Piotr Jajko . 

Swoje przedstawienie obrzędu „Zmówin i wesela” zaprezentował zespół Wydrzowianie. Piękne przedstawienie  dostarczyło wielu wzruszeń i uśmiechów.  Na scenie prezentowały się też liczne zespoły dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia do Klubu w Krawcach  :
1. Aleksandra Dec
2. Klaudia Koryga
3. Patrycja Sudoł
4. Katarzyna Drozd
5.Kamila Cygan
6.Izabela Drozd


Zostań moją przyjaciółką
Arka Noego- Nie lękaj się

7. Patryk Stępień
8. Damian Saja
9. Konrad Sudoł


Pectus-Barcelona
Enej- Tak smakuje życie
Patrycja Sudoł  wystąpiła w roli gwiazdy  Margaret w piosence - Thank You Very Much

zaś w rolę MACHO wcielił się Paweł Kułaga
nie zabrakło także tancerek u jego boku:
Dorota Skrzypacz, Natalia, Anna Dec, Iza Wasielewska
 Wystąpił także zespół taneczny z Wydrzy
 Odbył się również konkurs do III edycji HARNASIADecyzją Jury tytuł  HARNASIA 2013 otrzymał : Paweł Stepień 
GRATULACJE


Część muzyczną zapewnił nasz wspaniały Dj Czars- Pan Arek Koryga – dziękujemy.
W imieniu własnym jak też Pana sołtysa Jana Matyki dziękujemy serdecznie wszystkim przedstawicielom z Krawców i Wydrzy, wiankowym,  Gospoadarzom  Panom Radnym, Strażakom ,Dyrektor GCK Alicji Kubiak ,  pracownikom GCK ,  Dyrektor Szkoły Bożenie Kobylarz  i wszystkim tym,  którzy przyczynili się do zorganizowania tej pięknej uroczystości w gościnnych Krawcach.
PS. Dziękuj moim klubowiczom z Krawców za pomoc przy wykonaniu  dekoracji całego obiektu
Klubu i Zielonej Świetlicy – wiem, że na Was zawsze mogę liczyć …

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz