sobota, 19 kwietnia 2014

Niedziela Palmowa !

Niedziela Palmowa to święto chrześcijańskie upamiętniające przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Jest to również pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, który kończy się w Niedzielę Męki Pańskiej. Niedziela Palmowa jest, oczywiście, świętem ruchomym ze względu na powiązanie z Wielkanocą. Święto to jest obchodzone w Polsce od czasów średniowiecza.

Według tradycji katolickiej w dniu tym wierni przynoszą do kościołów palmy wielkanocne tradycyjne przygotowywane z gałązek wierzby (choć może być również pleciona z suszonych traw i kwiatów) symbolizującej zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Palmy są często przyozdabiane m.in. kwiatami i wstążkami. Podczas mszy dokonywany jest obrzęd poświęcenia przyniesionych przez wiernych palem.


Od pięciu  lat już w Grębowskim Kościele możemy oglądać  piękne i okazałe palmy, liczące minimum 2,5 m. Wszystko to za sprawą konkursu organizowanego przez Wójta Gminy Grębów, Proboszcza parafii pw św. Wojciecha oraz Gminnego Ośrodka Kultury, którzy wspólnymi siłami już po raz piąty  zorganizowali konkurs na „Najpiękniejszą i najdłuższą palmę wielkanocną”. 

Zarówno zespoły Jarzębina z Krawców jak i Marina wzięły udział w konkursie i wykazały się pięknymi pracami :) Obie palmy były piękne i okazałe, robione każde w innej technice :)   Mała galeria naszych palm :
-zespół Marina :)

-zespół Jarzębina :)
W pierwszym roku konkursu najdłuższa palma miała 2,30m a w tym roku najdłuższa palma miała ponad 7 metrów :)  

Każdy z wykonawców palm został nagrodzony :)  

Piewsze miejsce zajęły dwa zespoły:
-zespół Marina z Krawców i zespół Kalina z Zapolednika

 Za najbardziej oryginalną jury uznało palmę zespołu Jagoda z Zabrnia. Najbardziej barwną plamę  uwiły Jamniczanki  a za najbardziej tradycyjne uznano palmy Grębowianek i Klubu  z Wydrzy. Z grupy placówek oświatowych nagrodzone zostały palmy : KSM Grębów, SP Zabrnie, Zerówka z Zabrnia  i ZSO z Grębowa.
Rozstrzygnięcie konkursu obyło się w sali widowiskowej GCK, uświetnił je występ KSM Grębów pt.: " O Krzyżach Stawianych Nocą" w reżyserii ks. A. Kamińskiego.

Gratulujemy !
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz